Uçan Balon

Kategori: Helyum Balon Tarih: . 0 yorum

İlk balonlar tarihde hayvan bağırsaklarında yapılırmış.Birleşik Krallıktaki Michael Faraday 1824 yılında ilk kauçuk balonu yapmıştır, helyum gazı ise  1.Dünya savaşında balonları şişirmek için kullanılmışdır.

Helyum gazı yanıcı olmayıp ayrıca kokusuz ve tatsızdır. Helyum gazı ile şişirilen balonlar havanın sıcaklığına göre tepki verirler, soğuk havada sönerler, nedeni ise; uçan balonun içindeki basınç diğeri ise helyum gazının balon duvarından sızmasıdır.

Helyum odasıcaklığında gaz haldedir,yoğunluğu atmosferdeki havadan daha hafif olmasısebebiyle balonlara helyum doldurulduğunda uçarlar.Halbuki Hidrojen gazı helyumgazından hafiftir ama oldukça yanıcı olması sebebiyle kullanılmaz.

Helyumbalonların bir süre sonra sönmesinin sebebinin altında ortam sıcaklığı yatmaktadır. Sıcaklık arttıkça moleküller daha hızlı hareket ederler vebalonu  basıncı artar ,ortam sıcaklığı düşmeye başlayınca gaz moleküllerinin ısısı düşmeye başlar ve gaz molekülleri daha yavaş hareket etmeye başlar bu sebepden dolayı balonun basıncı düşer ve balon sönmeye başlar.

Helyum balonun sönmesinin diğer bir sebebi ise; gaz moleküllerinin balon gözeneklerinden küçükolması sebebiyle bu gözeneklerden geçebilir olamasıdır. Oksijen daha büyük moleküllü gaz olduğundan hava ile doldurulmuş olan balonlar daha uzun şişkin kalırlar çünki sızıntı olmaz.

Helyum gazı sıcaklık değişmesine karşı tepkili olması sebebiyle sonuç olarak soğuk havada balonun büzüşmesine sönmüş gibi durmasına sebep olur, sıcak hava ise balonun genleşmesine hatta patlamasına yol açar. En iyi saklama yolu ise serin karanlıkve rüzgardan uzak bir yerdir.

Helyum Gazı ile şişirilmiş balonun ömrünü uzatmanın en iyi yolu balonun dışını bir saç spreyi ile kaplamak (ki bu balonlarını renginin değişmesine sebep olur çoğunlukla), balonun kullanılacak ortam ile aynı ısıda şişirmek ve şişirmeden önce balonu elle açmakdır.

Bu arada Helyum zehirsiz ve yanıcı bir gaz olmasına karşılık, uzun süre teneffüs edilmesi,oksijensiz kalınmasına sebep olur.

Balonlar partilerin vazgaçilmez süslemelerinden biridir. İki çeşit olarak bulunurlar. Birincisi genel olarak kullandığımız Lateks balonlar, ikicisi ise folyo balonlardır. Lateks balonların helyum ile doldurulmasında havada kalma ömürleri 12 inç lateks balon  için 12 ile 24 saatarasında değişir, 8 inç balonlarda bu süre 8 saat gibi bir ortalama sergiler. Havaile şişirilmiş Lateks balonların havada kalma süresi çok daha uzundur, yine folyo balonlar helyum ile şişirildiğinde havada kalama süresi 3 haftayı bulabilir.

Lateks balonların hava da kalma süresini uzatmak için hi-float denilen jel bir madde  ile kaplandığında bu süre 2 güne kadarçıkabilir. Tabiki maliyet biraz artacakdır.

Helyum dolumu yapılacak balonları mümkün olduğunca etkinlik saatine yakın bir zaman  içerisinde doldurmak daha sağlıklı olacakdır.

Beylikdüzü Uçan Balon Merkezi

0212 872 32 65

0532 635 80 80

www.pastuna.com

İlgili yazılar

Yorum

Yorum yaz

Yorumu cevapla

Onay kodu

Bize ulaşın

Adres:

BEYLİKDÜZÜ ŞUBE: Cumhuriyet Mahallesi,Çamlık Caddesi No:1 (F.S.M Cami Altı Onur Market Pasajı) 34520 Beylikdüzü / İstanbul

Telefon

+90 212 872 32 65 - +90 535 635 80 80

E-Posta:

info@pastuna.com

Mağaza Çalışma Saatleri:

Haftanın her günü; 09:00-20:00

Konumumuz

Hakkımızda

Diğer